Přihlášení
Jméno

HesloZapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
Výsledky ČPV

Kalendář
<< Červenec 2024 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Komentáře
Novinky:
Nejsou žádné komentáře
k dispozici
Články:
Nejsou žádné komentáře
k dispozici

Nebezpečné jezy

nebezpečnéjezy.cz

Počítadlo

Počítadlo od 1.6.2010:

TOPlist

Historie Kotvy
Teoretická příprava eskymáckého obratu
Wodácký wýběr KotvaBazén i sezona se blíží. Všichni, kteří chtějí zvedat by měli oprášit teorii, kterou budu postupně dopisovat. Času je málo a tak prosím studujte, jinak budete v bazénu zbytečně ztrácet čas.

K výuce potřebujete loď s dobře padnoucím sezením boční opěrky, vylepenou sedačkou a kvalitní zádovou opěrkou, stehenními opěrkami i opěrkami nohou (!!!) K tomu dobře těsnící špricdeku, skřipec na nos !!! Proto je nutno se připravit již doma a v loděnici !!!

1. lekce - všeobecná - článek z hydra od Kosatky. Nic nového, odkaz je trvale v sekci Šprajda radí). Přesto si z něj dovolím vytáhnout pár zásadních informací, které většina "nezvedajících" vytrvale ignoruje.

- Eskymák není založen na touze se nadechnout, ale na touze být hlavou nahoře. Proto jde také hlava z vody jako poslední.

- Tajemství je v tom, že se nesnažíme zvedat sami sebe z vody, nýbrž otáčíme lodí, která nás zvedne sama – je to otázka techniky, nikoli síly.

- Správný „kyčloškub“ je podmínkou správného eskymáka.


- Po zvládnutí přistoupíme k vysokému vylehnutí.
Opíráme se o záběrovou stranu listu, obloukový záběr vedeme od špičky k zádi, pohledem neustále sledujeme list až do konce.
Pozor – žerď by se nikdy neměla dostat nad úroveň očí! Těžiště držíme nízko, hlavu nezvedáme vysoko (tak se na tuty zvrhneme). Opět se soustředíme na správnou práci boků, postupně se nakláníme víc a víc, loket do vody, ucho do vody. Znovu je důležité nezvedat hlavu, ani horní ruku, aby záběrový list neztratil oporu.

- Záběr neděláme rukama, ale tělem! Ruce jsou slabé, tělo je silné. Mávání rukama je neúčelné a nebezpečné. Zvedáme se lodí, kterou ovládáme boky a trupem, nikoli rukama!

- Když zvládneme vysoké vylehnutí (kačenku), máme skoro vyhráno, protože to je stejný záběr, jaký používáme při eskymáku.

- Celou práci při zvedání vykonávají boky – kyčle. správný „kyčloškub“ je podmínkou dobrého eskymáka!

- Účel je otočit loď, nikoli zvednout sebe nahoru. Loď vás sama otočí, vy nezvedáte nic, pracujete s lodí tak, aby vás zvedla sama.


2. lekce - odlehčená vánoční ukázka o Greenland technikách od kajakáře jménem Dubside. Aneb "There is no side like... Dubside"

Dubside je jedna z nejvýraznějších postav severské kolébky kajakářů. Není to dáno jeho zjevem, kterým by zapadnul spíše někam mezi homeless a 7 trapaslíků, ale jeho schopnostmi. Na obrázku je i s oblíbeným skládacím kajakem. Takto se dopravuje k vodě autobusem, vlakem, pěšky ... je kouzelný :) .
Technika mořského pádlování je trochu jiná, stejně i loď a pádlo. Ale jeho klid, vztah k vodě a "úsporné" techniky eskymování stojí za to shlédnout. Zásady jsou podobné. Hlavně okoukněte vylehávání na začátku filmu, klid a jistotu.

film jak eskymovat "Dubside Greenland roll Tutorial"

Kajakářská populace v těchto vodách prochází tvrdým přirozeným výběrem. Nezvedneš = nedoplaveš. Co jim tedy zbývá? Spolehlivě zvednout i po celodenním pádlování a lovu v tvrdých severských podmínkách.

Medvěd vytáhl ještě jedno kouzelné video ¨This is the Roll", learn to roll with Cheri Perry & Turner Wilson o Greenlandových technikách zvedání. Je zde krásně vidět Standard Greenland Roll (my tomu říkáme šroub), Reverse Sweep (u nás čulibrk, neboli eskymák odzadu ... pro kanoisty je to vlastně páka trochu od zadu), Storm Roll (něco jako C2C, také použitelné i pro kanoisty). Je úplně jedno jakou technikou budete zvedat. V zásadě je to stále stejné. Podstatné je jak to dělají krásně pomalu v pohodě a jak ukazují na zásadní chyby.


3. lekce - "kyčloškub"
V Tachově se opět ukázalo, že to nejednoduší bez čeho to vůbec nejde je pro vás to nejsložitější. Úplný základ zvaný kyčloškub vám dělá ty největší problémy. Bohužel je to pohyb, který téměř nejde nacvičit na suchu.

Jde o to řádně škubnout kyčlemi a otočit ve správném okamžiku loď a pak se od ní nechat zvednout. Tohle se učí lépe bez pádla. Nejdříve o hranu bazénu nebo lépe za ruce a později s destičkou. Bez dalšího dlouhého vysvětlování odkážu na video (kyčloškub za ruce na videu).

Seznam použitých videí :
film jak eskymovat "Dubside Greenland roll Tutorial"
¨This is the Roll", learn to roll with Cheri Perry & Turner Wilson
Kyčloškub za ruce (AnybodyCanKayak).

Seznam doplňkových videí :
"Čulibrk" aneb eskymák odzadu (Ken Whiting)
C2C ... kayak roll / c to c roll tutorial (rollingpinball)
Další tutorialy od rollingpinball.
Další od H2o Dreams.

Komentáře
1 | Klasik dne 12.01.2013 12:57:14
Kdo nemá, doporučuji stáhnout. http://www.ulozto.cz/xEDiWC/the-kayak-roll-avi
2 | admin dne 16.01.2013 11:46:12
Pokud vám to pomůže, s Mourkem jsme zkusili natočit, jak vypadá eskymák na americe - konkrétně ten pohyb:

http://www.facebook.com/photo.php?v=148697491951287&set=vb.100004331113855&type=3&theater

Myslím si, že jsem s tím pádlem zaříz až moc, ale úplně po hladině nepůjde nikdy.
Osobně si myslím, že je důležité nemít na začátku úplně proplé ruce - to si myslím, že je ve videu dobře vidět.
Aby bylo všechno dobře vidět, snažil jsem se toho eskymáka dělat jakoby dynamičtějšího - že jsem schválně nedělal moc velký škub (foťák by to nezachytil) - ale ten škub by měl být někdy v tomhle okamžiku:
http://hosting.pilsfree.net/js-projekt/soptik/skubnuti.png
Je to přesně takové to "skřípnutí špeků" na levém boku, kdy tělo se jakoby víc vrátí do vody, ale loď se dostane za tu hranu a pak už vás vytáhne (když to uděláte dobře Smile). Všimněte si, že tam je pod vodou celé tělo - nejen hlava - a je to nejen kvůli vztlakové síle (pod vodou tělo "váží" míň), ale taky kvůli většímu odporu - díky tomu se potom nemusíte opřít o to pádlo, protože při tom škubnutí ta voda prostě tomu tělu, které se hejbe, tak rychle "neuhne" a díky tomu se o tu vodu (ve velmi krátkém čase) dá opřít.
Tak doufám, že to k něčemu bude Smile.

Soptík
3 | admin dne 16.01.2013 13:04:51
Ještě jedna poznámka:

http://www.facebook.com/photo.php?v=148698208617882&set=vb.100004331113855&type=3&permPage=1

Na tomhle videu je vidět, jak funguje to škubnutí - vidíte, že ta loď se v jednom momentě jakoby zastaví - - to je ten moment, kdy škubnutí skončilo a teď loď začíná vytahovat z vody tělo a hlavu. Tady je důležité, aby ta loď byla už dostatečně daleko za hranou - protože jinak v téhle fázi se nejčastěji padá zpátky. Ideální je, když už je úplně nebo skoro úplně v té rovné (zvednuté) poloze. Na tom videu to nemám úplně čisté - ta loď by se asi neměla zastavit úplně - i když pro ukázku je to teď dobré - a taky ta loď už měla být trošku víc otočená, i když se ukázalo, že to stačilo. Ale bylo to bez pádla, budiž mi to odpuštěno Smile.

Soptík
4 | admin dne 16.01.2013 13:11:12
Pro příště musíme fakt točit všechno, co se pod vodou pohne, protože ty zpětné rozbory jsou užitečné i pro ty, co si myslí, že už to umí Smile.

Soptík
5 | Klasik dne 23.01.2013 23:30:50
Doplněna další část ...
6 | Klasik dne 24.01.2013 12:08:03
Termíny dětského eskymování v Plzni na Radbuze pro letošní zimu :
- v neděli 10/2/2013 od 11:00 do 13:00
- v neděli 10/3/2013 od 11:00 do 13:00

NUTNO SE PŘIHLÁSIT PŘEDEM !!!
7 | Klasik dne 24.04.2013 09:51:17
Tak nevím co je s Dubsidem, ale jeho web nejede. Snad nevstoupil aktivně do potravinového řetězce.
HG Sport