Přihlášení
Jméno

HesloZapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
Výsledky ČPV

Kalendář
<< Duben 2024 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Komentáře
Novinky:
Nejsou žádné komentáře
k dispozici
Články:
Nejsou žádné komentáře
k dispozici

Nebezpečné jezy

nebezpečnéjezy.cz

Počítadlo

Počítadlo od 1.6.2010:

TOPlist

Historie Kotvy
Čištění řeky ÚHLAVY - Řeka pro život, NE pro odpad - 3.-4.6.2014
Čištění Úhlavy 2014 – 1.část, aneb úterní horní část Radobyčice - loděnice.

Účastníci: Klasik, Medvěd, Vendy, Rosňa, Mour, Bodlina, Rochild, Martani, Poděs, Kody, Rarach, Davoš, Ježek, Želva, Viky, Saimon, David, Mára a Lucinka.

Sešli jsme se na klubovně před 16 hodinou, Medvěd rozdělil skupiny.
Čištění pravého břehu do Radobyčic pěšky a zpět na lodi podél pravého břehu k loděnici:
C2 - Medvěd - Bodlina
C2 - Rosník - Viky
C2 - Kody - Davy
C2 - Rarach - Saimon

Čištění levého břehu do Radobyčic pěšky a zpět na lodi podél levého břehu k loděnici:
C2 - Mour - Lucinka
C2 - Davoš - Poděs
C2 - Želva - Martany
C2 - Pavel - Mára

Kody převezl skupinu "levého břehu" na druhou stranu řeky u loděnice, mezitím jsme naložili lodě na vlek, který převážela Vendy. Všichni jsme vyfasovali rukavice, pytle a vyrazili jsme.

My na pravém břehu jsme měli trochu zhoršené podmínky, neboť jsme museli obcházet soukromé pozemky a část břehu, kde je skála. My s Davídkem máme pylovou alergii, takže jsme si před tím zobli nějaká ta antihistaminika . Obdivuji Davídka, že to dal, neboť na některých místech byla tráva pěkně vysoká, a tak náš nejmenší nebyl ani vidět. Něco jsme nasbírali, ale pytle nebyly moc plné. Když už jsme měli ty rukavice a pytle, tak jsme pobrali i nějaké ty odpadky po cestě. Po pravém břehu jsme dle GPS ušli 3,79km.

V Radobyčicích u jezu, kde na nás čekala Vendy, jsme se převlékli, vzali si vesty a vodochodky a vyrazili na vodu. No tak tady už to bylo lepší. Nasbírali jsem spoustu odpadu, hlavně plastové lahve nebo igelity, které se houpaly ve větvích a jejich ulovení bylo někdy dost krkolomné. Je zajímavé, co všechno dokáže voda spláchnout.

Mezi nejzajímavější úlovky rozhodně patřila: zánovní mužská kabelka, obstarožní plesnivý svetr, vyrvaný z bahnitého břehu, ponožky, jedna bota, tričko, pneumatiky, disk od kola nákladního auta, mnoho metrů kabelu...... Ovšem největší perličkou byl Mourem nalezený technický průkaz od vozidla mazda. Na lodi jsme k loděnici ujeli 2,61km.

Mezitím Klasik, Vendy a Ježek očistili schody od smradlavého bahna, které nám sem řeka naplavila. Večer jsem usínala s dobrým pocitem ( a taky s opuchlým obličejem :-), který do rána po nějakém tom dalším antihistaminiku splaskl) ...
Zapsala BodlinaČištění Úhlavy 2014 – 2.část, aneb středeční dolní část loděnice - Hradiště.

Sešli jsme se jako obvykle v 16:00 na loděnici v sestavě dle předpokladu, tj.: Martina s Lucinkou a Markem, Mour, Mourek, Dežo, Martinka, Kulioko, Želva, Pavel, Švéd, Poděs, Vítek, Pavlína, Simon, Klárka, Amálka, Petr a Klasik.
Po převlečení bylo složeno 7 posádek na čištění a skupina bojovníků s travou.

Útočná skupina ve složení posádek C2:
Mour - Lucinka
Matinka - Amálka s Klárkou
Mourek – Vítek
Poděs – Martina
Pavlína – Simon
Želva – Dežo
Klasik – Marek
a řidič Petr

si rozdělila břehy a ponechala travní skupinu ve složení Pavel, Švéd a Kuličko v nerovném boji s bujnou vegetací.

Velká voda v minulém týdnu nám práci částečně ulehčila a tak se nekonali očekávané hromady PET lahví. Zato bylo otravně mnoho malých kousků igelitů v naplaveninách a větvích břehového porostu. I přes propláchnutí se povedlo pár kapitálních úlovků tj. pneumatika, několik koberců, záclony, velká duše, dopravní značka, také mnoho plastových kousků i docela zajímavých, jako je kuchyňský odpadkový koš. Pytle se statečně plnily. Všem se to líbilo a musím všechny pochválit za aktivní sběr, často připomínající akrobatické kousky a nácvik rychlého manévrování.

Na trase jsme ponechali pouze jeden velký plastový pytel s rozkládající se mrtvolou … Doufejme že psa. To opravdu nešlo sebrat. Musí být projev velmi vysoké inteligence vyhodit mrtvolu do řeky, kterou pije cca 200 tisíc lidí. Příroda naštěstí biologický odpad dokáže spotřebovat.

V Hradišti se někteří věnovali nakládání odpadků a lodí a zbytek řešil podstatné otázky u piva a limonád. Vybraná skupina myčů lodí (tj. „silní jako býci a chytří téměř také tak“) poté naskákala do Alhambry a vyrazila k loděnici. Ostatní šli po svých přes lávku.

V loděnici jsme vše vyložili na hromadu, umyly lodě a akorát začala docházet první skupina pěšáků a dožadovat se převozu. Myči úspěšně převezli pěšáky a uložili vypláchnuté lodě.

Odpadky jsem nakonec vyfotili a naložili na vlek a vyrazili domů.

Měl jsem strach, že z úterka do středy hromada odpadků u loděnice naroste nebo ji někdo rozhází či nahází do vody. Byl jsem mile překvapen, že Hromada nenarostla, sabotáž se nekonala a pouze zmizel dvojitý disk (cca 300 Kč ve šrotu, takže mírný příjem finanční se nekonal).

Zapsal Kalsik

Fotogalerie -
HG Sport